Koniunkcja Księżyca z Jowiszem nie chroni przed zabójstwem

Z okazji dzisiejszej koniunkcji Księżyca z Jowiszem oraz jako rozwinięcie tego, co zostało zauważone przez autora fanpage „Pod Nieboskłonem” — że koniunkcja Księżyca z Jowiszem nie zawsze jest korzystna.

W każdej populacji — zarówno u szczęściarzy, jak i u pechowców – znajdziemy około 2,78% osób z koniunkcją Księżyca z Jowiszem (orb 5°). W przypadku Księżyca i Jowisza, gdzie ich ruch jest dość prosty, przy szacowaniu wartości oczekiwanej można posłużyć się wzorem [zakres aspektu w stopniach] / 360°. W tym przypadku 10° / 360° = 2,78%. Matematyczne uzasadnienie znajduje się w pkt. 4 tego artykułu. Powyższe wyliczenie sprawdziłem empirycznie – sprawdziłem lata 1900-2000 i zliczyłem procent czasu, w którym Księżyc i Jowisz przebywały w koniunkcji o orbie 5°. Otrzymałem wynik 2,78%. Spodziewam się więc, że w jakiejkolwiek grupie badanej znajdę ok. 2,78% horoskopów z takim układem.

Postanowiłem to sprawdzić w grupie 497 horoskopów z bazy Astro-Databank, które znajdują się w kategorii ofiara zabójstwa. Jest tam ok. 590 horoskopów, z których publiczny dostęp jest do 586 danych, z czego 497 horoskopów ma rating AA oraz A i tylko te horoskopy były poddane badaniu.

Mamy więc 497 horoskopów, a koniunkcja Księżyca z Jowiszem o orbie 5° występuje w 2,78% czasu. Tak więc zakładam, że w tej grupie znajdę 497 * 2,78% = 13,8 horoskopów, które posiadają tę koniunkcję o orbie 5°. W rzeczywistości w badanej grupie jest 8 horoskopów posiadających tę koniunkcję, czyli trochę mniej niż się spodziewaliśmy, ale żeby to miało walory naukowe należałoby przeprowadzić test na proporcję, żeby się zorientować, czy wynik jest istotny statystycznie.

Test na proporcję — przy założeniu, że tych koniunkcji będzie mniej, niż się spodziewamy, bo przecież dla astrologów koniunkcja Księżyca z Jowiszem jest korzystna — daje p-wartość = 0,07378. Wartość ta nie jest mniejsza od alfa = 0,05; a więc uzyskany wynik nie jest istotny statystycznie.

Wynika z tego, że jeżeli posiadacie w swoim horoskopie koniunkcje Księżyca z Jowiszem, to ona Was przed niczym nie chroni, gdyż i tak możecie stać się ofiarą przestępstwa lub zabójstwa.


Poniżej wyliczenie w R, dla osób, które chcą tego typu rzeczy badać statystycznie.

ofiara-zabojstwa-ksiezyc-jowisz-R


Lista 8 horoskopów z bazy Astro Databank z kategorii ofiara zabójstwa (rating AA oraz A), które posiadają koniunkcję Księżyca z Jowiszem orb 5°:

  1. http://www.astro.com/astro-da…/Research:Homicide_Victim_1196
  2. http://www.astro.com/astro-da…/Research:Homicide_Victim_1197
  3. http://www.astro.com/astro-da…/Research:Homicide_Victim_1178
  4. http://www.astro.com/astro-databank/Linares,_Enrique
  5. http://www.astro.com/astro-databank/McKinley,_William
  6. http://www.astro.com/astro-databank/Obradovich,_Dennis_Lee
  7. http://www.astro.com/astro-databank/Steinberg,_Lisa
  8. http://www.astro.com/astro-databank/Thomas,_Eliza_Hope