W poszukiwaniu konserwatyzmu

Kiedyś przeczytałem, że znaki stałe (Byk, Lew, Skorpion, Wodnik) są konserwatywne. Dlatego postanowiłem sprawdzić, czy ta teza ma potwierdzenie statystyczne. Za grupę badaną posłużyli mi aktualni posłowie PiS, których konserwatyzm jest raczej bezdyskusyjny.

PiS-slonce-w-znakach

Powyższy wykres przedstawia rozkład Słońca w znakach zodiaku u posłów Prawo i Sprawiedliwość wg stanu na dzień 1 kwietnia 2016. Pozycje Słońca zostały wyliczone na godz. 12. W sumie PiS posiada 234 posłów, z czego u 7 Słońce w dniu urodzenia zmieniało znak, dlatego w badaniu sprawdziłem 227 posłów. Przeprowadzenie testu chi-kwadrat daje p-wartość = 0,9857. Tak więc wynik jest na tyle wysoki, że ten rozkład nie jest istotny statystycznie. Przeprowadzenie testu chi-kwadrat z uwzględnieniem jakości zodiakalnych daje p-wartość = 0,6523 – tak więc tutaj wynik również nie jest istotny statystycznie.

Wynika z tego, że badanie rozkładu Słońca w jakościach zodiakalnych u posłów PiS nie potwierdza tezy, że znaki stałe są konserwatywne.


Pod wykresem fragmenty kodu z programu RStudio, które pokazują, jak samodzielnie możecie przeprowadzać tego typu testy. Gdyby ktoś chciał sprawdzić obliczenia, to surowe dane z wyliczonymi danymi astrologicznymi znajdziecie w tym miejscu