Gwiazdolog zauważa: „wydaje się, że w horoskopach alkoholików stosunkowo częściej zaznacza się pozycja Słońca kątowego przy IC (kryterium stopni/orbs do 5.), aniżeli pozycje Słońc kątowych przy innych osiach (MC, ASC, DSC)” — źródło. Postanowiłem to sprawdzić.
W Astro-Databank znajduje się 715 horoskopów alkoholików, z czego publiczny dostęp jest do 691 danych. Wśród nich są 442 horoskopy z ratingiem AA, A lub B i tylko te horoskopy sprawdzam.
Aby obliczyć jak często Słońce znajduje się przy każdej z osi (orb 5°), można tu posłużyć się wzorem, który został opisany w pkt. 4 tego artykułu — czyli: [zakres aspektów w stopniach] / 360°. Tak więc zakładam, że w badanej grupie 442 osób znajdę około 2,8% horoskopów ze Słońcem przy Ascendencie; 2,8% horoskopów ze Słońcem przy MC, etc…
W grupie 442 horoskopów mamy:
- 13 osób ze Słońcem na Ascendencie – 2,94%;
- 12 osób ze Słońcem na MC – 2,71%;
- 10 osób ze Słońcem na Descendencie – 2,26%;
- 17 osób ze Słońcem na IC – 3,85%.
Jak widać te wartości niewiele różnią się od wartości oczekiwanej 2,8%. Być może dla laika te 3,85% horoskopów ze Słońcem przy IC jest jakimś ważnym odkryciem, ale tego typu rzeczy należy sprawdzać testem statystycznym. Dla Słońca przy IC p-wartość=0.1108 – jest ona wyższa od α = 0,01, a więc otrzymana ilość nie jest istotna statystycznie.
Wynika z tego, że Gwiazdologowi źle się wydaje, gdyż przebadanie wszystkich dostępnych horoskopów z tej grupy pokazuje, że nie ma tu żadnego tematu.
Powyżej rysunek wygenerowany w RStudio, który pokazuje, że zielonej linii przedstawiającej otrzymany wynik trochę jeszcze brakuje do wpadnięcia w niebieski obszar istotności statystycznej. Do rysunku załączam również kod potrzebny do jego wygenerowania. Z racji tego, że test jest jednostronny użyłem α = 0,01. Przy α = 0,05 test jest również nieistotny statystycznie. Gdyby tych horoskopów było 20, to można by się nad tym zastanowić, ale 17 to za mało do przejścia testu.