Aspekty Słońce-Mars a wypadki

Po katastrofie kolejowej na Śląsku (2012 r.) astrolog Piotr Gibaszewski w wywiadzie dla Onetu stwierdził, że „opozycja Marsa i Słońca to był zawsze zwiastun wojen, katastrof”. Statystyki polskiej policji (od 01.12.2008 do 30.03.2016), które dotyczą wypadków drogowych w Polsce, nie potwierdzają tego, że podczas opozycji Słońce-Mars liczba wypadków jest większa.

wypadki-slonce-mars

Na powyższym wykresie każda kropka to jeden rekord z policyjnej bazy danych. Jej położenie uzależnione jest od: 1) aspektu między Słońcem a Marsem, gdzie 0° to koniunkcja, 90° kwadratura, 180° opozycja; 2) ilości wypadków – im dalej kropka od środka koła tym wypadków było więcej.

Pomijam w tej chwili nieregularność tego rozkładu, co kiedyś dokładniej wyjaśnię. Zaznaczam jedynie, że wg astrologicznego przesądu promowanego przez Gibaszewskiego kropki znajdujące się z prawej strony wykresu na godz. 3, czyli okolice 180°, powinny być bardziej oddalone od środka koła niż kropki w innych miejscach wykresu. Gołym okiem widać, że przecież tak nie jest.